Odkryto tajemnicę dinozaurów

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył tajemnicę dinozaurów dotyczącą problemu ciepłokrwistości lub zimnokrwistości gigantycznych gadów.

Według najnowszych badań, opublikowanych przez czasopismo „Science Alert”, prehistoryczne dinozaury potrafiły utrzymać temperaturę ciała powyżej temperatury otoczenia.

Paleontolodzy badali skamieniałe resztki skorupki jaja dinozaurów, które żyły w Kanadzie 75 milionów lat temu, w tym roślinożernego majazaura Maiasaura peeblesorum i drapieżnego ptakopodobnego troodona Trooson formosus. Zbadali również skorupki jaja należące do zauropody z Rumunii, które mają około 69 milionów lat.

Korzystając z metody paleotermometrii, naukowcy przeanalizowali wiązania chemiczne w prehistorycznym minerale węglanowym skorupy. Położenie izotopów węgla i tlenu w sieci molekularnej wskazuje na temperaturę, przy której powstaje materiał, czyli temperaturę ciała dinozaura-matki. Okazało się, że była wyższa niż temperatura otoczenia. Czyli dinozaury były endotermiczne (zdolne do wewnętrznego generowania ciepła), w przeciwieństwie do zwierząt egzotermicznych, które zależą od ciepła z otoczenia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 260

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.