Nieleczone zęby są śmiertelnie niebezpieczne

Nieleczone zęby i brak profilaktyki próchnicy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nowotworów – twierdzą eksperci, cytowani przez NEWS.ru.

Prezes Towarzystwa Stomatologicznego Rosji Władimir Sadowski twierdzi, że jednym z najniebezpieczniejszych problemów w jamie ustnej są: ułamane zęby, złej jakości protezy, zaniedbana próchnica, nieprawidłowo założone plomby.

Jak podkreślił, wymienione problemy mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. W niektórych przypadkach procesy zapalne w jamie ustnej prowadzą nawet do chorób onkologicznych. „Infekcja rozprzestrzenia się przez przestrzenie tkanki tłuszczowej, która znajduje się w jamach międzymięśniowych. Zbiera się ropa. W przypadku braku szybkiego leczenia stan ten może prowadzić do śmierci” – powiedział dentysta.

Jego zdaniem na szczególną uwagę zasługują również plomby, bo mogą wypadać w najmniej oczekiwanym momencie. „Plomba lub kawałek zęba może w nocy odpaść. Obcy element może zostać połknięty. Konsekwencje są tragiczne” – ostrzegł.

Z kolei naczelny lekarz kliniki stomatologicznej Jewgienija Bogajewa powiedziała, że rezygnacja z leczenia zębów powoduje rozwój bakterii w jamie ustnej. Często prowadzi to do anginy, zapalenia migdałków i zajęcia krtani. Lekarka przypomniała również o przypadkach chorób przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego, które były spowodowane przez zwykłą próchnicę.

Lekarze podkreślali, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby zapobiegać problemom zdrowotnym. W szczególności zalecili mycie zębów dwa razy dziennie, używanie płynów do płukania ust i nici dentystycznej oraz dobieranie szczoteczki u dentysty. Z kolei, jak podkreślili eksperci, gadżety elektryczne są odpowiednie prawie dla każdego, ponieważ dokładniej czyszczą zęby.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 206

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.