Nie żyje twórca Gucia i Cezara

Zmarł Bohdan Butenko (1931-2019) – autor komiksów i ilustracji dla dzieci i młodzieży.

Nie ma chyba pośród żyjących, niegdysiejszych czytelników pisemek dla dzieci: „Płomyka”, „Płomyczka”, „Misia” czy „Świerszczyka” nikogo, kto nie pamiętałby charakterystycznych rysunków tego artysty, jego niezapomnianej, oszczędnej prostej, a jednocześnie finezyjnej i zabawnej kreski oraz postaci, które stworzył: Gapiszona, Kwapiszona czy Gucia i Cezara, a także setek, jeśli nie tysięcy jego ilustracji jakie pomieścił w książkach dla dzieci i młodzieży, w wydaniach powieści Edmunda Niziurskiego (jego rysunki wykorzystano też w czołówce serialu telewizyjnego według „Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa”), Wiktora Woroszylskiego („I ty zostaniesz Indianinem”), Adama Bahdaja i wielu innych, w tym bajek np. Juliana Tuwima („Pan Maluśkiewicz i wieloryb”).

Rysunki Butenki, zazwyczaj czarno-białe, emanowały ciepłem, pogodą i delikatnym poczuciem humoru, a zarazem przez swoją oszczędną, minimalistyczną, nieprzytłaczającą odbiorcy formę były inspiracją dla wyobraźni.

Bohdan Butenko pozostanie niezapomnianym mistrzem estetyki, która na całe życie uformowała gusta, wyobraźnię i poczucie humoru kilku pokoleń czytelników.

Autorstwo: Klub
Źródło: Trybuna.info

Liczba wyświetleń tego wpisu: 710

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.