Ni to wilk, ni pies

Testy DNA nie mogą określić genomu szczeniaka sprzed 18 tysięcy lat, odkopanego w 2018 roku w wiecznej zmarzlinie na terytorium ułusu abyjskiego w Jakucji – podaje biuro prasowe Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego.

W piątek biuro prasowe uniwersytetu przekazało, powołując się na czasopismo The Siberian Times, że „uczeni szwedzkiego centrum paleogenetyki przeprowadzili wstępne badanie genomu jakuckiego szczeniaka sprzed 18 tysięcy lat – testy DNA nie zdołały określić, czy był wilkiem, czy psem”.

Szczeniak został odkopany w sierpniu 2018 roku w wiecznej zmarzlinie 40 km od osiedla typu miejskiego Biełaja Gora nad rzeką Buor-Yuryakh powyżej prądu rzeki Indygirka. Dzięki wiecznej zmarzlinie doskonale zachowały się jego wąsy, rzęsy, sierść i aksamitny nos. Śmierć zwierzęcia nastąpiła, gdy miał niespełna dwa miesięce: znaleziony szczeniak miał mleczne zęby. Nie ustalono przyczyny jego śmierci.

Inżynier-badacz z Instytutu Ekologii Stosowanej Północy Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego Siergiej Fiodorow przyznał, że wyniki DNA intrygują.

„Co jeśli to pies – najprawdopodobniej jedno z najstarszych udomowionych zwierząt żyjących razem z człowiekiem? Nie możemy się doczekać wyników dalszych badań. One mogą przybliżyć nas do rozwikłania zagadki pochodzenia psów od wilków epoki późnego plejstocenu” – powiedział Fiodorow.

Zdaniem uczonych badany okaz jest dzieckiem wilka lub psa, bądź tak zwanego wilczego psa. Wilki szare i psy różniły się od gatunków wilków wymarłych około 15-40 tysięcy lat temu.

Ubiegłym latem autorzy opublikowanego w Nature Communications badania oddalili prawdopodobne daty udomowienia, przypuszczając, że psy zostały udomowione tylko jeden raz: 20, ale też niewykluczone, że 40 tysięcy lat temu. Na podstawie fragmentów odkopanych szkieletów psów uczeni dokonali rekonstrukcji wyglądu zewnętrznego – psy z okresu mezolitu pod względem wagi i wzrostu okazały się podobne do współczesnych psów zaprzęgowych.

Zdjęcie: Twitter.com
Na podstawie: S-vfu.ru
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 403

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.