Naukowcy wyjaśnili, dlaczego zapominamy sny

Naukowcy z Uniwersytetu Nagojskiego w Japonii oraz Narodowego Instytutu Zaburzeń Neurologicznych i Udaru w Stanach Zjednoczonych odkryli, że grupa komórek w mózgu zakłóca przechowywanie snów, donosi wydanie „Science”.

Naukowcy podczas eksperymentów na myszach zwracali uwagę na pracę podwzgórza – centrum kontroli wielu hormonów i funkcji autonomicznych. Tam znajdują się komórki, które produkują hormon koncentrujący melaninę (MCH), który odpowiada za apetyt i bierze udział w regulacji fazy snu.

Badania przeprowadzono na myszach. Podczas fazy snu REM u jednej grupy gryzoni aktywowano w mózgu komórki MCH, w wyniku czego zwierzęta gorzej poznawały to, co wcześniej znały. A myszy, u których komórki MCH były wyłączone, przeciwnie, wykazały lepsze wyniki testów pamięci. „Zapominanie jest procesem aktywnym, a nie tylko pasywnym” – zaznaczył Shuntaro Izawa.

Według współautora badania Thomasa Kildafa sny pojawiają się podczas fazy REM, kiedy komórki MSN są aktywne. „Aktywność tej grupy komórek zakłóca przechowywanie snów i zapominamy je” – podsumował naukowiec.

Badacze uważają, że mechanizm usuwania informacji u ludzi jest podobny do myszy.

Zdjęcie: SantaRosa OLD SKOOL (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 366

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.