Nadmiar ćwiczeń fizycznych może doprowadzić do śmierci

Badania opublikowane w czasopiśmie „Mayo Clinic Proceedings” dowodzą, że białoskórzy, którzy ćwiczą co najmniej 7,5 godziny w tygodniu są prawie dwukrotnie bardziej narażeni na choroby serca od osób, które wykonują mniej wysiłku fizycznego.

Specjaliści podzielili uczestników badania na trzy różne grupy, opierając się na ich aktywności fizycznej i dopasowując ją do pewnych ogólnych wzorców. Grupa pierwsza ćwiczyła poniżej 150 minut tygodniowo, grupa druga około 150 minut tygodniowo, a grupa trzecia wykonywała aż 450 minut ćwiczeń fizycznych w ciągu tygodnia.

Długoterminowe badania wskazują na istotnie różne skutki dla zdrowia osób białoskórych względem osób czarnoskórych. Współautor badania, kardiolog dr Jamal Rana, twierdzi – „Zbyt duża ilość ćwiczeń może prowadzić do wyższego ryzyka wystąpienia miażdżycy”.

Naukowcy z Chicago porównali wzorce ćwiczeń z ostatnich 25 lat i dokonali zaskakującego odkrycia. Dowiedziono, że intensywnie ćwiczący biali są aż o 86% bardziej narażeni na gromadzenie się płytki miażdżycowej w tętnicach serca. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy osób czarnoskórych.

Zasugerowano, że częsty i intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do stwardnienia ścian naczyń krwionośnych, odkładania się w nich wapnia i stopniowego zwapnienia blaszki miażdżycowej. Naukowcy ostrzegają jednak, że nie jest to powód, dla którego ludzie powinni całkowicie przestać ćwiczyć. Należy jednak zachować zdrowy umiar.

Zdjęcie: jarmoluk (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 345

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.