Na Polaków czyha nowy gatunek kleszcza!

Terenowe badania specjalistów potwierdziły obecność w Polsce nowego gatunku kleszczy. Może okazać się wyjątkowo niebezpieczny dla żywych organizmów, w tym ludzi.

Ogółem żyje 20 różnych rodzajów kleszczy, z których najbardziej liczny gatunek stanowią kleszcz łąkowy i pospolity. Kleszcz nazywany Haemaphysalis concinna już pojawiał się na terenie kraju, ale nic nie zapowiadało, że się zadomowi w Polsce. Ostatnie badania terenowe wykryły w sumie prawie pół tysiąca osobników: głównie na Dolnym Śląsku i w województwie wielkopolskim. Naukowcy podkreślają, że szybkie zmiany klimatu sprzyjają rozmnażaniu się tego gatunku.

Czym grozi ukąszenie Haemaphysalis concinna? Skutki ukąszenia człowieka przez kleszcza mogą mieć poważne konsekwencje, w tym zapalenie mózgu, wystąpienie boreliozy czy babeszjozę. Co prawda, kleszcz Haemaphysalis concinna zaliczany jest do gatunków, które żerują głównie na zwierzynie leśnej, bydle hodowlanym i ptakach, ale to nie oznacza, że nie skusi się i na człowieka. Roznosi głównie: bakterie z rodzaju Rickettsia, krętki Borrelia, pierwotniaki Babesia canis. Jednak nie zbadano jeszcze całego wachlarzu roznoszonych przez niego patogenów.

U sąsiadów Polski sytuacja też nie jest najlepsza. Latem w Niemczech odkryto gigantyczne kleszcze, które przenoszą niebezpieczne choroby. Wcześniej media zaalarmowały o przybyciu do Polski niebezpiecznego gatunku komara tygrysiego. Pierwszy przypadek śmiertelnego ugryzienia odnotowano już w Czechach.

Zdjęcie: Igor Zarembo (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 712

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.