Na estońskiej plaży znaleziono niezwykłe stworzenia

Na plaży w Pärnu (Parnawa) pojawiły się niezwykłe stworzenia robakopodobne – Laonome xeprovala. Ten gatunek jest tak nowy w bałtyckich wodach, że naukowcy nawet nie wymyślili dla niego nazw w języku estońskim, donosi Pärnu Postimees.

Jonne Kotta, członkini Estońskiego Instytutu Morskiego, wyjaśniła, że te podobne do robaków stworzenia w Estonii do tej pory pojawiły się tylko w Zatoce Pärnu. Pierwszy raz już kilka lat temu. Jednocześnie jest to jeden z najliczniejszych przedstawicieli zoobentosu (fauny dennej) na świecie.

Według Kotta bardzo trudno jest przewidzieć, jaki wpływ może mieć ten obcy gatunek na rodzimą faunę. „Do Pärnu istoty te najwyraźniej przybyły w zbiornikach balastowych statków” – tłumaczy Kotta.

Te robaki o dziwnym wyglądzie nie stanowią na szczęście zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Jednocześnie obfitość tych stworzeń na plaży jest znakiem, że obce gatunki są w stanie przystosować się i rozmnażać w Zatoce Fińskiej i w całym Morzu Bałtyckim.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: Parnu.postimees.ee
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń: 440

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy
Niekomercyjny portal dla dzieci i młodzieży z wklejkami filmów z innych stron. Użytkownicy publikujący je na 99% nie są ich autorami. Wklejki nie łamią praw autorskich, gdyż osadzonych w nich filmów nie wgrano na naszym serwerze. Pirackie kopie należy zgłaszać na stronach źródłowych (np. „YouTube”). Usuwamy wklejki, także nie-pirackie, jeśli autor wideo o to poprosi.

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.