Na Antarktydzie znaleziono szczątki najstarszego na Ziemi gada morskiego

Uczeni znaleźli dużą część szkieletu, ale bez czaszki. Międzynarodowy zespół uczonych po kilkudziesięciu latach znalazł na niedużej antarktycznej wyspie skamieniałości najcięższego ze znanych nauce elasmozaurów – wymarłych gadów morskich.

O odkryciu pisze czasopismo National Geographic. Uczeni znaleźli szczątki przedstawiciela rodzaju Elasmosaurus z rzędu plezjozaurów, należących do najstarszych istot morskich okresu kredy i istniejących w tym samym czasie, co dinozaury.

Prace wykopaliskowe trwały wiele lat, czasem uczeni nie powracali do nich przez długie lata z powodu surowych warunków pogodowych. Prace zostały zakończone w 2017 roku, po tym potrzebny był czas na identyfikację i opisanie zwierzęcia.

Uczeni znaleźli większą część szkieletu, ale bez czaszki. Znaleziony okaz ważył od 11,8 do 14,8 ton. Długość jego ciała – od głowy do ogona – wynosiła prawie 12 metrów. Na obecny moment to najcięższa spośród wszystkich znalezionych istota morska.

Wcześniej uczeni znajdowali przedstawicieli elasmozaurusa o wadze około pięciu ton i przedstawicieli rodzaju Aristonectes, których masa wynosiła maksymalnie 11 ton. Jak na razie uczeni są ostrożni w twierdzeniu, że znaleziona istota zalicza się do rodzaju Aristonectes. Niewykluczone, że chodzi o przedstawiciela nieznanego wcześniej rodzaju.

Według słów specjalisty odkryta istota zamieszkiwała Ziemię na 30 tysięcy lat przed masowym wyginięciem dinozaurów.

Ilustracja: Nobu Tamura (spinops.blogspot.com, Wikimedia)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 417

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.