Meksykańscy naukowcy odkryli nowy rodzaj dinozaura z grzebieniem na głowie

Meksykańscy naukowcy odkryli nowy gatunek roślinożernego dinozaura z grzebieniem na głowie, który żył na naszej planecie 72-73 miliony lat temu, poinformowano w komunikacie Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku.

Szczątki znaleziono na dnie byłego zbiornika wodnego w stanie Coahuila w północno-wschodnim Meksyku. Nieznane wcześniej znalezisko przypisano do nowego gatunku – Tlatolophus galorum. Zachowało się około 80% czaszki dinozaura, co umożliwiło identyfikację nowego gatunku.

Znaleziska dokonano w ramach projektu rozpoczętego w 2013 roku. Wtedy naukowcy odkryli w regionie dobrze zachowaną kość ogonową dinozaura należącego do rodziny hydrozaurów. Naukowcy kontynuowali wykopaliska i stopniowo pobierali z fragmentów kości grzebienia czaszki o długości 1,32 metra, a także inne części czaszki, w tym podniebienie, kości szczęki i część, w której znajdował się mózg.

Analiza wykazała, że ​​szczątki te różnią się od szczątków innych dinozaurów należących do rodziny hydrozaurów. „Po tych wszystkich znaleziskach byliśmy przekonani, że trafiliśmy na nowy rodzaj i gatunek dinozaurów z grzebieniem” – zacytowano w komunikacie słowa jednej z badaczek Instytutu Felisy Aguilar.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 187

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.