Ławice śmiertelnie trujących rozdymek pustoszą tureckie wybrzeże

Kolejnym wyzwaniem dla Turcji, oprócz trwającej tam fali pożarów, okazało się pojawienie ławic śmiertelnie trujących ryb rozdymkowatych. Wcześniej, żyły one tylko w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. W ostatnich latach, coraz więcej przedstawicieli tego gatunku, pojawia się jednak coraz głębiej basenie Morza Śródziemnego.

U wybrzeży Turcji nie powinno być żadnych rozdymek, jednak sytuacja ta uległa zmianie po powstaniu Kanału Sueskiego. Bardziej słona woda, zaczęła wówczas spływać z Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego. Spowodowało to możliwość ekspansji tego gatunku na północ. Wystarczy jedno dotknięcie wnętrza pokrojonej ryby ręką bez rękawiczki, aby zawarta w niej neurotoksyna – tetrodotoksyna – trafiła do układu nerwowego. Nadal nie ma skutecznego antidotum na zatrucie tym związkiem. Leczenie polega na płukaniu żołądka, podaniu węgla aktywnego w celu związania toksyny i podjęcia standardowych czynności podtrzymujących życie, aby umożliwić pacjentowi przeżycie do chwili, gdy działanie trucizny minie.

Władze Turcji, obiecały rybakom zwrot pieniędzy za każdą złowioną rozdymkę. Ryby przejmują lokalne ekosystemy i uderzają w gatunki lokalne. Inni mieszkańcy Morza Śródziemnego, nie mają szans konkurować z silnie uzębionymi rozdymkami. Co gorsza, fugu wcale nie boją się ludzi. Wpływają one zarówno na plaże jak i promenady. Głównym zagrożeniem jest obecnie namnażanie się rozdymek. Jedna samica może złożyć do trzech milionów jaj. Początkowo, gatunek ten był spotykany na najbardziej wysuniętych na południe wybrzeżach Turcji, dziś znajduje się je tysiące kilometrów dalej – w Izmirze. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że za kilka lat, w tym obszarze, będą żyły wyłącznie rozdymki.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wejść: 59

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.