Laser pomógł odnaleźć starożytną osadę Inków

Naukowcy odkryli wysokogórską osadę w peruwiańskich Andach, starszą od słynnego Machu Picchu – poinformował „Newsweek”.

Naukowiec National Geographic Albert Lin i lokalni archeolodzy wykorzystali drony i rewolucyjną technologię laserową LiDAR, aby zobaczyć, jak wygląda ta osada Inków – podaje publikacja. Znajduje się ona w strefie archeologicznej Wat’a na wysokości 3,9 km, czyli 1,5 km wyżej niż Machu Picchu.

„Nie ma tu prawie drzew i roślinności, wokół majestatyczne góry. Rozciąga się stąd wspaniały widok na okoliczne doliny” – powiedział Lin.

Osada ta była już wcześniej znana. Obszar ten badano tradycyjnymi metodami archeologicznymi. Znaleziono tu groby, miejsca ceremonii, mieszkania i wysoki mur wokół.

Jednak dzięki nowej technologii można było zobaczyć znacznie więcej szczegółów, stworzyć obrazy 3D obszaru i zidentyfikować wszystkie budynki.

Naukowcy zdołali m.in. ustalić, że to Inkowie zbudowali osadę oraz, prawdopodobnie, plemiona, które żyły przed nimi, ponieważ odkryto ślady charakterystycznych dla nich okrągłych budowli.

Zdjęcie: Waterloo1883 (CC BY-SA 4.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wejść: 371

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.