Kolosalne ilości energii czyli najsilniejszy w historii sygnał z kosmosu

Naukowcy opowiedzieli o najsilniejszym w historii sygnale z kosmosu, który udało się zarejestrować. Jego źródło znajduje się w odległości 11 tys. lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Strzelca.

https://www.youtube.com/watch?v=dYmpdsU929M

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zarejestrowała najsilniejszy sygnał w wieloletniej historii badań kosmosu. Odebrał go najnowszy teleskop Neutron star Interior Composition Explorer (NICER), zamontowany na jednym z modułów.

Naukowcy twierdzą, że usłyszeli i zobaczyli echa eksplozji termojądrowej na powierzchni gwiazdy. Mowa o rozbłysku promieniowania rentgenowskiego, które według informacji portalu Phys.org, było jednym z najjaśniejszych jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Odkrycia dokonano w sierpniu, ale przez cały ten czas astrofizycy rozszyfrowywali otrzymane dane. Według ich obliczeń źródłem promieniowania mógł być obiekt SAX J1808.4-3658. „Ta eksplozja była wyjątkowa. Widzieliśmy dwustopniową zmianę jasności, która naszym zdaniem była spowodowana wyrzucaniem poszczególnych warstw z powierzchni pulsara, a także innymi cechami, które pomogą nam rozszyfrować fizykę tych potężnych zdarzeń” – powiedział astrofizyk Peter Bult, jeden z autorów badania.

Zdaniem naukowców wyjątkowość tego zjawiska polega na tym, że gwiazda eksplodowała w kilku etapach, uwalniając ogromną ilość energii przy każdym wybuchu. W ciągu zaledwie 20 sekund kula ognia wytworzyła tyle energii, co Słońce w ciągu dziesięciu dni.

Badacze kosmosu uspokajają, że na mieszkańców Ziemi gigantyczna fala uderzeniowa nie będzie miała wpływu. Epicentrum wybuchu znajdowało się w odległości 11 tys. lat świetlnych od naszej planety, w Gwiazdozbiorze Strzelca.

Na podstawie: Phys.org
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 350

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.