Ludzkie ciało nie pobiera całej możliwej energii z pożywienia, a zatem nasze odchody są praktycznie niezbadanym i niewykorzystanym źródłem energii. A teraz naukowcy znaleźli sposób na jego wydobycie.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Energy Research” grupa hiszpańskich naukowców pokazała, jak uzyskać paliwo z odpadów organicznych za pomocą purpurowych bakterii.
Purpurowe bakterie są fototrofami, to znaczy, że wykorzystują fotosyntezę jak rośliny, ale źródłem ich metabolizmu jest światło podczerwone, a nie światło widoczne, jak w zielonych roślinach. Bakterie te łatwo adaptują się do różnych czynników środowiskowych, takich jak intensywność światła, temperatura i otaczająca materia organiczna.
Naukowcy postanowili dać bakteriom niewielkie napięcie elektryczne, w wyniku czego bakterie znajdujące się pod jego działaniem zdołały wyodrębnić wodór z ludzkich odchodów. Co więcej, operacja ta najskuteczniej była przeprowadzana właśnie z ludzkimi odchodami, ponieważ jest w nich bardzo mało białek (ciało ludzkie pochłania prawie wszystkie białka, a wiele innych składników wydala). Białka są źródłem amonu, który w znacznym stopniu hamuje cały proces chemiczny.
Oznacza to, że w rzeczywistości bakterie pobierają z odchodów prawdziwe biopaliwo.
Przy jego pomocy każda oczyszczalnia ścieków w zakładzie przetwórczym, a nawet przeciętne przedsiębiorstwo tego typu, może czerpać z wytwarzanego wodoru energię, wystarczającą dla 43-107 domów.
Do tej pory naukowcy zademonstrowali tę technologię tylko na poziomie laboratoryjnym, ale planują nadać jej skalę przemysłową.
Zdjęcie: tvjoern (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com