Greta Thunberg Człowiekiem Roku według tygodnika „Time”

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg zdobyła prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2019, przyznawany przez amerykański tygodnik „Time”.

16-letnia Greta Thunberg jest uważana za jednego z liderów światowego ruchu ekologicznego. Zasłynęła z samotnej pikiety przed budynkiem parlamentu w Sztokholmie w 2018 roku, podczas której domagała się przestrzegania porozumienia klimatycznego z Paryża. Inicjatywa nastolatki przerosła w międzynarodowy ruch na rzecz klimatu FridaysForFuture.

We wrześniu 2019 roku Thunberg przemawiała na szczycie klimatycznym ONZ, podczas którego oskarżyła polityków o odebranie jej pokoleniu dzieciństwa, przerzucając na jego barki rozwiązanie problemu zmian klimatu.

W tym roku amerykański tygodnik „Time”, który od 1927 roku przyznaje wybitnym osobistościom tytuł Człowieka Roku, uhonorował nim szwedzką aktywistkę. To najmłodsza osoba w historii, która zdobyła ten prestiżowy tytuł. Redaktor naczelny tygodnika „Time” oświadczył, że Greta Thunberg stała się „najważniejszym głosem w największej sprawie na planecie w tym roku, wzięła się praktycznie znikąd i stanęła na czele światowego ruchu”.

Ogromną popularność szwedzkiej aktywistce, która do tego momentu była już i tak dość znana, przyniosło wygłoszone na ostatnim Szczycie Klimatycznym ONZ w Nowym Jorku przemówienie. „Odebraliście mi dzieciństwo i marzenia swoimi pustymi słowami. Ludzie cierpią i umierają. Nasze ekosystemy są zrujnowane. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym możecie mówić to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?” – grzmiała Greta Thunberg.

Jej przemówienie dotarło do milionów. Gniewne wystąpienie aktywistki zainspirowało nawet muzyka Johna Molluska do stworzenia na bazie nagrania z przemówienia swoistego muzycznego manifestu, który śmiało można nazwać pierwszym w historii utworem z gatunku „eco death metalu”.

Miliony młodych ludzi na całym świecie pokochały Gretę, a sieć jest pełna memów i przeróbek jej przemówienia ze szczytu klimatycznego ONZ. Jednak politycy odnoszą się do osoby aktywistki nieco bardziej sceptycznie.

Donald Trump, który, jak wiadomo, jest wyjątkowo sceptyczny w kwestiach globalnego ocieplenia, prześmiewczo skomentował wystąpienie aktywistki na szczycie. „Wygląda na bardzo szczęśliwą dziewczynę, którą czeka świetlana i cudowna przyszłość. Jak miło na to popatrzeć!” – pisał amerykański prezydent USA na „Twitterze„.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział z kolei, że nie podziela entuzjazmu wobec wystąpienia Grety Thunberg. „Muszę was rozczarować, ale nie podzielam ogólnego entuzjazmu wobec przemówienia Grety Thunberg. To, że młodzi ludzie zwracają uwagę na aktualne problemy, w tym na problemy dotyczące ekologii, to bardzo dobrze i zdecydowanie trzeba ich wspierać. Jednak, kiedy ktoś wykorzystuje dzieci i młodzież w swoich interesach to jest to godne tylko potępienia” – powiedział Putin podczas sesji plenarnej na rosyjskim Tygodniu Energetyki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 355

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.