Gigantyczna ryba z pancerzem, zamiast łusek. Krwiożercze piranie jej niestraszne!

Arapaima to ryba, która osiąga naprawdę gigantyczne rozmiary. Może ważyć nawet 200 kg, ale nie to jest w niej najbardziej zadziwiające. O niezwykłych właściwościach łusek tych ogromnych ryb pisał niedawno portal naukowy „Science Daily”.

Arapaima to jedna z największych ryb na świecie, występuje w Amazonce i rzece Orinoko. Odnotowano występowanie osobników tego gatunku o długości ponad 3 metrów i wadze dochodzącej do 200 kg.

Ryba ta ma najtwardsze łuski na świecie, które nie pękają, nawet jeśli stworzenie atakują krwiożercze piranie. Arapaimę przebadano w uniwersytetach San Diego i Berkeley i okazało się, że jej łuska ma elastyczną warstwę wewnętrzną połączoną kolagenem i przypomina kamizelkę kuloodporną. Jej łuski rosną w taki sposób, że z czasem tworzą jednolity pancerz, ponieważ składają się z kilku warstw „elastycznej tkaniny” umieszczonych pomiędzy „twardym plastikiem”.

Inne ryby też wykorzystują kolagen, ale w przypadku arapaimy jego warstwy są o wiele grubsze. Gdy twardy materiał łączy się z miękkim, to znajdujący się między nimi kolagen zaczyna przypominać minerał – jest twardy i mocny i jednocześnie pęka jak szkło.

To odkrycie może pomóc inżynierom, którzy pracują nad syntetyczną zbroją. Warstwa kolagenu w łuskach ryb podpowiada, jak można wykonać niedrogą i nieprzepuszczalną zbroję. Naukowcy twierdzą, że jej stworzenie jest kwestią czasu. Pierwszy syntetyczny pancerz może pojawić się już za kilka lat.

Zdjęcie: Cliff (CC BY 2.0)
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 413

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.