Gangi myszy atakują albatrosy i zjadają ich pisklęta

Myszy atakują albatrosy w gniazdach i zjadają je żywcem na atlantyckiej Wyspie Gough.

Myszy atakują dorosłe albatrosy i zjadają ich pisklęta żywcem na odległej wyspie na południowym Atlantyku. RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) po raz przeprowadził badania i odnotowała szokujące ataki na Gough. Nowe zachowanie myszy uznano za „katastrofę ekologiczną”.

Chris Jones, starszy asystent polowy Gough, powiedział: „Od ponad dekady wiemy, że myszy z wyspy Gough atakują i zabijają pisklęta ptaków morskich. To już poważny problem te ataki na dorosłe ptaki, ale dziesiątkowane są pisklęta. Może to mieć druzgocący wpływ na przeżycie gatunku. To okropne wydarzenie.”

RSPB, aby udokumentować ataki, umieścił kamerę obok gniazd albatrosa. Badacze, kiedy spojrzeli na nagranie, byli zszokowani, gdy stwierdzili, że grupa dziewięciu myszy atakuje dorosłe ptaki przed zjedzeniem żywych piskląt.

Myszy dotarły na Gough w dziewiętnastym wieku, gdy żeglarze przypadkowo sprowadzili je na odległą wyspę. Teraz myszy nauczyły się atakować ptaki, które są 300 razy większe od gryzoni.

Wyspa Gough jest obecnie domem dla 99% światowej populacji albatrosa Tristana i Atlantic Peters. Niestety te dwa gatunki są obecnie zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że pozostało już tylko 2 tys. par albatrosów Tristana.

Ponadto albatrosy łączą się w pary przez całe życie i produkują tylko jedno jajko rocznie, co oznacza, że atak myszy może mieć katastrofalne konsekwencje dla gatunku.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 283

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.