Filmy superbohaterskie zmniejszają objawy fobii przed owadami

Izraelscy psycholodzy z Uniwersytetu w Ari’elu i Uniwersytetu Bar-Ilana stwierdzili, że oglądanie krótkich fragmentów filmów ze Spidermanem i Ant-manem obniża fobię (strach) przed pająkami (arachnofobię) i mrówkami (mirmekofobię).

Prof. Menachem Ben-Ezr i dr Yaakov Hoffman pokazywali 424 osobom wspomniane fragmenty filmów i okazało się, że zobaczenie 7-sekundowego fragmentu filmu “Spiderman 2” obniżyło objawy arachnofobię aż o 20%. Oto jedna z wybranych scen z filmu.

Porównywalne wyniki osiągnięto w przypadku Ant-mana i mirmekofobii i tego urywka filmowego.

Naukowcy twierdzą, że odpowiedniego efektu nie wywołują zwykłe sceny z filmu, ani nie jest za nie odpowiedzialna radość związana z oglądaniem filmów o superbohaterach, lecz ekspozycja na mrówki i pająki w kontekście fabuły filmów fantastycznych.

Ben-Ezr i Hoffman, nota bene wielcy fani komiksów Marvela, uważają, że wykorzystanie odpowiednich fragmentów filmów może wspomóc terapię zwłaszcza w opornych przypadkach. Zastanawiają się też jak zmaksymalizować efekty i jak zastosować zaobserwowane reakcje pacjentów w leczeniu innych fobii.

Badacze na kolejnym etapie badań będą sprawdzać wpływ krótkich fragmentów filmów o superbohaterach na zespół stresu pourazowego.

Autorstwo: Michał Antosiewicz
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: Komiks.ovh

Liczba wyświetleń tego wpisu: 421

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.