Szagma, czyli fantastyczne przygody w podziemnych krainach

„W obawie przed kataklizmem cywilizacja Arkadian schroniła się głęboko we wnętrzu ziemi. By młodzi nie chcieli wrócić na ziemię, przywódcy państwa Arkadii zniszczyli wszelkie historyczne zapisy. Ludzie tego podziemnego państwa żyli dzięki sztucznemu słońcu – Szagmie, które to z upływem lat (a może wieków) zaczyna powoli przygasać. W akcie rozpaczy dzieci Arkadii łamią prawo i wchodzą do zakazanego archiwum celem odnalezienia właściwego rozwiązania z tej sytuacji. Pełni nadziei, używając swoich mocy stworzyli posłanniczkę, którą wysłali na ziemię celem znalezienia pomocy. Nazwali ją Arkana” – takimi słowami zaczyna się fantastyczny serial przygodowy, którego akcja dzieje się pod powierzchnią naszej planety.

Arkana wysłana na misję spotyka dwójkę dzieci, Rebekę i Boba oraz tajemniczego gladiatora Spartakusa. Razem z nimi oraz dwójką sympatycznych stworzeń Bikiem i Bakiem na statku Szagszag przemierzają dziwne krainy oraz starają się dotrzeć do właściwego celu.

Tak wyglądał początek serialu. Tutaj w wersji z automatycznym lektorem Ivo.

Serial „Szagma albo zaginione światy” swoją premierę miał w drugiej połowie lat 1980. W Polsce emitowany był od 1987 roku kiedy był emitowany w sobotnim, porannym programie „Drops”. Składał się z 52 odcinków podzielonych na dwa sezony, a każdy z nich skupiony był na innej historii. Choć to kreskówka, nie jest tak do końca adresowana tylko do dzieci. Niektóre krainy, które przemierzają główni bohaterowie, są czasami w stanie wojny, niektóre toczą bratobójcze walki, a w niektórych – tak jak w przypadku Arkadian – upada cywilizacja.

Warto też zwrócić uwagę na genialną muzykę, którą skomponował nas kompozytor Vladimir Cosma. Tak jak i nieprawdopodobna fabuła, tak i muzyka też jest utrzymana w nieprawdopodobnym klimacie, a piosenka śpiewana jest przez sześcioosobowa grupę nastolatków – Le Ministar.

https://www.youtube.com/watch?v=lwh8MZoeMOY

Tekst piosenki „Le mondes englouits” i scenariusz filmu napisała Nina Wolmark, ta sama która przygotowała serię o przygodach „Ulyssesa”.

„O, dziecko Ziemi, posłuchaj
Ty znasz tajemnicę Szagmy
Przeniknij w głąb ziemi
pójdź za Spartakusem, Bobem i Rebeką

O, dzieci jasnego dnia
wy wiecie co się działo w dawnych czasach
więc pójdźcie z nami ku światom,
które zapadły się w otchłań
ku Arkadii, żeby nas ratować

Podążaj ku światom, które pochłonął czas
które pogrążyły się w czeluściach Ziemi.
Wyruszymy do legendarnych krain,
które pochłonął czas.”

W ucho wpada również piosenka piratów.

Wielka szkoda, że serialu nie można obejrzeć w internecie w języku polskim, ale może kiedyś telewizje sobie o nim przypomną i ponownie wyemitują?

Źródło: Nostalgia.pl

Liczba wejść: 2519

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 3   Średnia ocena: 3.7

1 Comment

  1. Muzyka do tego serialu napisana przez Valentina Cosmę, świetna jak na orkiestrację z syntezatorami. 🙂

    Powinien być redub zrobiony tej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.