Eksperci z MIT stworzyli “czapkę przydziału” znaną z przygód Harry’ego Pottera

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli urządzenie przypominające Tiarę Przydziału, magiczną czapkę znaną z przygód Harry’ego Pottera, która mogła analizować aktywność ludzkiego mózgu, a następnie przydzielać uczniów do odpowiednich domów Hogwartu. Jej prawdziwa wersja jest w stanie do podobnych działań.

Studentka MIT, Nataliya Kosmyna, opracowała projekt inteligentnego kapelusza, wzorowanego na znanej z przygód Harry’ego Pottera, Tiarze Przydziału. Jak donoszą amerykańskie media, system składa się z nieinwazyjnych elektrod, które przechwytują aktywność ludzkiego mózgu, a następnie za pomocą specjalnych algorytmów analizują, o czym aktualnie myśli dana osoba. Hipotetyczna Tiara Przydziału została wyposażona nie tylko w zaawansowany zestaw do elektroencefalografii, ale również w głośnik Bluetooth.

Głównym celem urządzenia ma być pozytywne motywowanie uczniów i wpływanie na ich osiągnięcia w nauce. Jak zaznacza sama twórczyni wynalazku, zdecydowała się na wybór Tiary Przydziału ze znanej książkowo-filmowej serii, ponieważ przyjęło się, że ludzie są skłonni prędzej uwierzyć w coś, co przekaże im “magiczny” rekwizyt. Jednym z celów eksperymentu ma być głębsze zbadanie takiej zależności. Badanie polega na analizie samooceny dzieci przed założeniem tiary i po. Na tej podstawie naukowcy chcą ustalić, czy doszło do jakichkolwiek zmian o podłożu psychologicznym.

Kosmyna wykorzystała test wielokrotnego wyboru, mający być odzwierciedleniem ceremonii przydzielania uczniów do odpowiednich domów Hogwartu. Zanim jednak użytkownik pozna odpowiedź czy należy do Gryffindoru czy Ravenclaw, wcześniej jest poddawany tzw. treningowi fazowemu, w którego trakcie uczestnikowi pokazywana jest seria obrazów.

Następnie osoba jest proszone o wyobrażenie sobie zobaczonych wcześniej obiektów. Kosmyna zwróciła uwagę, że podczas wizualizacji danego obiektu, w ludzkim mózgu pojawiają się różne częstotliwości i aktywności, które moga być rejestrowane. Okazuje się, że w całym procesie nie jest obecna żadna magia, lecz czysta neuronauka.

Na podstawie wyobrażonych obrazów, użytkownik zostanie poproszony o udzielenie odpowiedzi na serię binarnych pytań. Uczestnicy eksperymentu nie będą musieli odpowiadać słownie, ponieważ Tiara błyskawicznie określi, o której opcji myśli dana osoba. Uzyskane dane zostaną wykorzystane do określenia domu Hogwartu, który najbardziej pasuje do profilu uczestnika. Tiara Przydziału będzie jednym z kilku wynalazków, biorących udział w wystawie MIT Computing Expo, podczas której prezentowane są rozmaite projekty z dziedziny robotyki, sztucznej inteligencji, opieki zdrowotnej oraz energii odnawialnej.

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: Nataliya Kosmyna
Na podstawie: Geek.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 385

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.