Dziwne skutki uboczne przyjmowania leków

W ulotce do dowolnego produktu medycznego zawsze ukazana jest lista skutków pobocznych, które mogą wystąpić podczas przyjmowania konkretnego leku. Najczęściej są to nudności, reakcja alergiczna lub ból głowy. Istnieją jednak inne, bardzo dziwne skutki uboczne.

Halucynacje

Nie, nie chodzi o nielegalne preparaty, jakie przyszły ci na myśl. W 2004 roku wynaleziono lek przeciwgrzybiczny, którego podanie powodowało halucynacje słuchowe i wzrokowe u osób przyjmujących go. Lek został wycofany.

Brak odcisków palców

Niesamowity incydent miał miejsce kilka lat temu na granicy ze Stanami Zjednoczonymi: jeden z turystów, który przybył do kraju, nie miał odcisków palców. Okazało się, że winny niezwykłego zjawiska był lek, którego jednym z najrzadszych skutków ubocznych była zmiana skóry dłoni i stóp. W tym przypadku zmiany były tak silne, że zniknęły nawet „wzory” na opuszkach palców. Wprawdzie po zaprzestaniu stosowania leku skóra odnowiła się i ponownie pojawiły się odciski palców.

Zmiana koloru moczu

Nie chodzi tylko o to, że mocz staje się jaśniejszy lub wręcz przeciwnie, ciemniejszy, ale zyskuje zupełnie inną barwę. Na przykład zmienia kolor na niebieski. Wynika to z faktu, że skład otoczek niektórych kapsułek z lekami obejmuje barwniki, które mogą zmieniać kolor płynu w ludzkim organizmie.

Potrzeba ziewania

Jedno z lekarstw na depresję sprawia, że ludzie zażywający ten lek stale ziewają. Jednocześnie zapewniają, że wcale nie chcą spać i wcale nie są zmęczeni.

Proste włosy stają się kręcone

Taki dziwny efekt wystąpił u osób przyjmujących jeden z leków stosowanych w leczeniu padaczki. Niemniej jednak po zakończeniu leczenia loki znów się rozwijają i włosy stają się proste.

Zdjęcie: jarmoluk (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 513

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.