Dziwne dźwięki ziemskiego pola magnetycznego

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii przedstawili ciekawą symulację odzwierciedlającą dźwięki ziemskiego pola magnetycznego. Jest ono kluczowe dla zapewnienia warunków do życia na Ziemi, które jest dzięki niemu chroniona przed promieniowaniem słonecznym. To co słychać na nagraniu jest odzwierciedleniem fluktuacji naszej bariery ochronnej w związku z różną pogodą kosmiczną.

Oczywiście w próżni, dźwięk nie może być przenoszony, więc w przestrzeni kosmicznej trwa idealna cisza. Jeśli jednak przekonwertuje się aktywność elektromagnetyczną magnetosfery do postaci dźwiękowej, okaże się, że nasze pole magnetyczne jest całkiem “głośne”. Naukowcy w tej symulacji odtworzyli fluktuacje za pomocą fal akustycznych, które wynikają z interakcji między słoneczną plazmą, czyli wiatrem słonecznym i ziemskiego pola magnetycznego, które przyjmuje jego napór niczym pole siłowe.

Te niezwykłe dźwięki posłużą do dalszych analiz zachowania pola w okresie burzy magnetycznej. Dziwne dźwięki ziemskiego pola magnetycznego udało się stworzyć na podstawie danych rejestrowanych za pomocą czterech satelitów ESA, które zbierają dane na granicy magnetosfery.

Tak brzmi pole magnetyczne gdy w przestrzeni kosmicznej nie ma zbyt wielu naładowanych cząstek:

A tak brzmi pole magnetyczne gdy trwa burza magnetyczna:

Na podstawie: ESA.int
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 419

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.