Dzikie zwierzęta w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylu na Ukrainie (wówczas republika Związku Radzieckiego) doszło do katastrofy nuklearnej, po której ewakuowano ludzi i zamknięto teren z powodu skażenia radioaktywnego. Strefa bez ludzi stała się rajem dla zwierząt.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym “Food Webs”, wykazało, że liczba i różnorodność dzikich zwierząt w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ciągle wzrasta.

Doktor James Beesley z Uniwersytetu Georgii i jego współpracownicy użyli pułapek fotograficznych do monitorowania zwierząt. W pobliżu zostawili ryby jako przynętę.

W trakcie testów kamera uchwyciła 10 gatunków ssaków i 5 gatunków ptaków: mysz polną, mysz leśną, badylarkę pospolitą, sójki, sroki, jenoty azjatyckie, norkę amerykańską, wydrę, wilki, kruka i orła bielika.

Po raz pierwszy szeroko zakrojone badania bioróżnorodności strefy czarnobylskiej rozpoczęły się w 2015 roku. Od tego czasu naukowcom udało się sfotografować tutaj nawet niedźwiedzia i żubra, a populacja wilków w strefie wykluczenia wzrosła tak bardzo, że zaczęły migrować do Rosji.

Zdjęcie: Taken (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 433

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.