Duży krok w kierunku wskrzeszenia wymarłych zwierząt

Rosyjscy i japońscy naukowcy częściowo ożywili komórki z tkanek włochatego mamuciątka Yuki, które zginęło około 28 tysięcy lat temu. W tym celu specjaliści przeszczepili struktury białkowe z tkanki ssaka do komórek jajowych myszy.

W rezultacie biolodzy wykazali oznaki aktywności w kilku zmodyfikowanych oocytach, ale podział komórek nie nastąpił. Naukowcy zauważyli, że dzięki nowej metodzie możliwe jest oszacowanie aktywności biologicznej w jądrach z komórek wymarłych zwierząt, a w przyszłości – klonowanie wymarłych ssaków.

Pozostałości ssaka lodowcowego odkryto w wiecznej zmarzlinie Jakucji w 2010 roku.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym próbowali uzyskać dzielenie jąder z komórek mamuta. W tym celu wyodrębnili struktury białkowe ze szpiku kostnego i tkanki mięśniowej Yuki. W sumie pobrano 88 takich próbek z 273,5 mg tkanki komórkowej ssaka.

Następnie specjaliści przeszczepili struktury jądrowe do żywych komórek jajowych myszy. W rezultacie kilka zmodyfikowanych komórek jajowych wykazywało oznaki aktywności. Jednak nie zaobserwowano podziału komórek.

W wyniku badań specjaliści tylko częściowo przywrócili aktywność biologiczną w komórkach mamuta. Niemniej jednak naukowcy uważają, że udało im się „zrobić duży krok w kierunku wskrzeszenia wymarłych zwierząt”.

Ponadto badacze są przekonani, że w przyszłości będą mogli odtworzyć inne procesy komórkowe, takie jak replikacja DNA. Dzięki nowej metodzie możliwe jest już oszacowanie aktywności biologicznej w jądrach komórek wymarłych zwierząt.

Gdy tylko otrzymamy jądra komórkowe, które są w lepszym stanie, możemy doprowadzić eksperyment do etapu podziału komórki, powiedział jeden z autorów badania, Kay Miyamoto z Uniwersytetu Kindai (Japonia) dla pisma „Asahi Shimbun”.

Według naukowców obecny poziom rozwoju technologii nie pozwala na klonowanie zwierząt, które dawno wymarły, ale dzięki podobnym badaniom ten moment się zbliża.

Zdjęcie: Vitaly Belousov
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 448

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.