Dlaczego wymarły megabobry wielkości niedźwiedzia?

Grupa naukowców z USA i Kanady, przedstawiła wyniki badań wskazujące, że przyczyną wymarcia megabobrów, zwierząt wielkości współczesnych niedźwiedzi, była dramatyczna zmiana klimatu około 10 tysięcy lat temu. Paleontolodzy często odnajdują kości olbrzymich bobrów. Te niezwykłe stworzenia mieszkały kiedyś w Ameryce Północnej. Tak jak ich dzisiejsze mniejsze odpowiedniki zwierzęta te żyły w pobliżu akwenów wodnych.

Badania wykazały, że gatunek wymarł około 10 tysięcy lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowej. Przez długi czas bezskutecznie poszukiwano przyczyn ich wyginięcia. Wcześniejsze badania wykazały, że zwierzęta te należały do bardzo udanej wersji ewolucyjnej i były na tyle skuteczne w zdobywaniu pokarmu, że ich waga często przekraczała 100 kg. Co ciekawe najnowsze badania wykazały, że nowoczesne bobry nie mają zbyt wiele wspólnego z ich dawnymi krewnymi.

Stwierdzono, że olbrzymie bobry miały budowę ogona nie taką jak u dzisiejszych odpowiedników tylko raczej jak u piżmoszczura. Inaczej wyglądało również ich uzębienie. Nowoczesne bobry wyróżniają się przede wszystkim przednimi siekaczami, które są – ostre jak dłuto. U megabobrów siekacze były większe, ale zostały one wygięte jak kły i nie miały ostrych krawędzi tnących.

Olbrzymie bobry rozkwitały jako gatunek, kiedy klimat był ciepły i wilgotny. Ich skamieniałe kości znaleziono w osadach starożytnych jezior i terenów podmokłych. Analiza wykazała, że w ich diecie przeważały rośliny wodne. Oznacza to, że zwierzęta te nie były „budowniczymi ekosystemów”, jak nowoczesne bobry. Nie zrzucały drzew i nie budowały zapór. To sprawiło, że były bardziej narażone na zmiany klimatyczne.

Gdy pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, klimat stał się cieplejszy i suchy, tradycyjne miejsca żerowania megabobrów zaczęły wysychać. Zwierzęta te zostały pozbawione żywności i szybko wymierały. Z tej rodziny przetrwał tylko jeden rodzaj – nowoczesne bobry, które, nawiasem mówiąc, współistniały z ich większych kuzynów przez dziesiątki tysięcy lat. To właśnie zdolność do budowy tam dała im przewagę konkurencyjną nad olbrzymich bobrami, która pozwoliła im przetrwać.

Na podstawie: Phys.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 433

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.