Dlaczego psy rozumieją co do nich mówimy?

Dlaczego bardzo często zdarza się, że psy rozumieją, o czym mówimy? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule w Der Standard, w którym naukowcy opublikowali wyniki swoich badań.

„Mózg człowieka i jego czworonożnych przyjaciół przetwarza słowa w podobny sposób. Podstawowa zasada jest starsza niż język”, napisano w publikacji w austriackiej „Der Standard”. „Kiedy ktoś słyszy komplement, najbardziej prymitywna i podkorowa część mózgu najpierw reaguje na intonację tego, co się mówi i na jego treść emocjonalną. Dopiero wtedy dużo młodsza kora słuchowa półkul mózgowych zaczyna działać, dekodując znaczenie słów” – wyjaśniono w publikacji.

Czy te same procesy zachodzą w mózgach psów, gdy na przykład słuchają pochwał? „To ważne pytanie, ponieważ psy nie potrafią mówić, a mimo to poprawnie reagują na nasze słowa” – mówi Attila Andics, neurobiolog z Uniwersytetu w Budapeszcie (ELTE) i współautor badania opublikowanego w „Scientific Reports”.

Analizy tomografii rezonansu magnetycznego wykazały, że mózg psa nie tylko wydobywa informacje z tego, co i jak to mówimy, ale także wykorzystuje ten sam system przetwarzania języka, co mózg ludzki. „Psy rozpoznają znaczenie poleceń takich jak „siad!”, Ale rozumieją również podstawowy ton i związane z nim znaczenie słów, których nie znają. Na przykład, jeśli psy są chwalone wysokim głosem, rozpoznają to jako sygnał, że coś jest zagrożone. Jednak wcześniej niewiele wiedziano o tym, co dzieje się w mózgach psów podczas przetwarzania słów” – kontynuuje Andics.

Mózg ludzki przetwarza mowę w sposób hierarchiczny. „Wyniki pokazały, że mózg psa faktycznie przetwarza mowę w sposób hierarchiczny, tak jak mózg ludzki: intonację ocenia się głównie w obszarach podkorowych i znanych słowach w korze mózgowej” – podsumowano w artykule.

Zdjęcie: FoxTerrier (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 288

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.