Dlaczego po przyjściu do domu trzeba się przebierać?

Od dzieciństwa jesteśmy uczeni przebierania się w domowe ubrania tuż po powrocie z pracy czy szkoły. Niektórzy uważają, że to tylko hołd dla tradycji i nie ma nic złego w chodzeniu po domu w tych samych rzeczach, co na ulicy.

W rzeczywistości noszenie odzieży ulicznej przez cały czas, a zwłaszcza kładzenie się w niej do łóżka jest niebezpieczne dla zdrowia. Przede wszystkim z powodu pyłu drogowego.

Czy wiesz, że między pyłem w lesie czy polu a pyłem drogowym istnieje ogromna różnica? Pył drogowy składa się ze specyficznych twardych cząstek, które powstają między innymi z powodu tarcia opon o asfalt. Te najmniejsze cząstki zawierają cynk, aluminium i inne metale. Z tego powodu pył ​​drogowy przyczynia się do zanieczyszczenia dróg oddechowych człowieka, a nawet wywołuje trudności w oddychaniu. Czytamy o tym w gruntowym amerykańskim badaniu „Kurz drogowy i jego wpływ na zdrowie człowieka” autorstwa Raihana Khana i Marka Stranda.

Prawdopodobnie nie zastanawiałeś się, ile bakterii możesz przynieść z ulicy, zapominając o zdjęciu i porządnym umyciu ulubionych trampek czy butów. W 2017 roku specjaliści z Uniwersytetu w Houston oświadczyli, że na naszych butach ulicznych żyją bakterie o nazwie Listeria. Te mikroorganizmy są czynnikami wywołującymi śmiertelną chorobę listeriozę. Ta choroba może również doprowadzić do poronień w pierwszym trymestrze ciąży — wynika z badań przeprowadzonych na zwierzętach przez Szkołę Medycyny Weterynaryjnej Madison.

Poza tym listerie mogą wywołać zapalenie opon mózgowych, czyli zapalenie błon mózgowych i rdzenia kręgowego. Pierwotne objawy zapalenia opon mózgowych są łatwo rozpoznawalne: to silny ból głowy, nadwrażliwość na światło, osłabienie i niezdolność do prostowania szyi. Ponadto według badaczy listeria powoduje objawy zapalenia mózgu. Podobnie jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu jest stanem zapalnym atakującym mózg. W przypadku zapalenia mózgu chory może regularnie tracić przytomność, cierpieć na nudności, senność i napady padaczkowe.

Oczywiście istnieje szansa, że ​​będziesz miał szczęście i nie zachorujesz, chodząc po domu w ubraniu ulicznym. Ale lepiej nie kusić losu i jednak przygotować dla siebie przytulną domową piżamę. Przynajmniej będziesz mieć pewność, że dbasz o swoje zdrowie i nie narażasz się niepotrzebnie na ryzyko.

Zdjęcie: Kat Jayne (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 477

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.