Dlaczego nie lubimy brokułów? Naukowcy już wiedzą!

Naukowcy z Uniwersytetu Kentucky (USA) odkryli, dlaczego jedni ludzie lubią brokuły, a innym wydają się one gorzkie w smaku. Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Filadelfii.

Naukowcy odkryli, że odczucie goryczy zależy od genu TAS2R38, który koduje białko w kubkach smakowych języka. TAS2R38 występuje w dwóch wersjach, dających różną wrażliwość na gorzki smak: AVI i PAV.

Ludzie, którzy otrzymali od obojga rodziców AVI, praktycznie nie są podatni na gorycz w jedzeniu i mogą pić kawę, piwo lub jeść brokuły bez niechęci. Ale jeśli dana osoba otrzymała od obojga rodziców PAV, to dla niej smak tych produktów będzie wyjątkowo nieprzyjemny. Ci, którym dostały się oba warianty genu – AVI i PAV – mogą różnie reagować na gorycz i mają średnią wrażliwość.

Podczas badania okazało się, że w zależności od wersji genu TAS2R38 ludzie spożywają różne ilości zielonych warzyw, zwłaszcza brokułów.

Naukowcy sugerują, że wrażliwość na gorycz w jedzeniu w przeszłości pomogła ludzkości przetrwać, pozwalając na odróżnienie jadalnego od niejadalnego. „Jeśli chcecie, aby wasi pacjenci trzymali się zaleceń dotyczących diety, pamiętajcie o ich smakach” – mówi autor badania Jennifer Smith. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki tych badań pomogą w ułożeniu diety z uwzględnieniem smakowych preferencji i podatności organizmu na gorycz.

Zdjęcie: jackmac34 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 574

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.