Dlaczego gorące jedzenie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Organizm ludzki nie jest przystosowany do spożywania gorącego jedzenia, ale może się do niego przystosować. Dlaczego taka adaptacja jest szkodliwa?

Za idealną można uznać temperaturę pokojową jedzenia. Utrwalił się jednak pogląd, że gorąca strawa niesie dla zdrowia więcej korzyści. Tak jednak nie jest – tłumaczy „Sputnikowi” gastroenterolog Siergiej Wiałow. Trzeba odróżniać jedzenie ciepłe od gorącego. Umiarkowane podgrzanie może faktycznie uczynić niektóre dania bardziej pożywnymi i korzystnymi dla zdrowia, ale już wysoka temperatura potraw może przyprawić człowieka o wrzody żołądka.

„Jeśli człowiek stale jada gorące potrawy, to w końcu adaptuje się do tego gorącego i drażniącego wrażenia, i jego wrażliwość się zmniejsza. Stopniowo traci się samokontrolę w stosunku do tego, na ile jedzenie rzeczywiście jest gorące. Z czasem dochodzi do zapalenia żołądka, kiedy zniszczeniu ulegają same komórki żołądka. To zapalenie może przerodzić się we wrzody” – powiedział lekarz.

„Specjalnie zmieniać i kontrolować temperatury jedzenia, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, nie trzeba. Organizm sam poradzi sobie z oceną zagrożenia, trzeba się tylko wsłuchać” – radzi Siergiej Wiałow.

„Jeśli bierzecie do buzi łyżkę jedzenia lub łyk gorącej wody i jest wam przy tym gorąco w jamie ustnej, to lepiej ostudzić takie jedzenie. Błona śluzowa jamy ustnej składa się z wielu warstw. Jest mocniejsza, grubsza. Błona śluzowa, która wyściela przewód pokarmowy i żołądek, składa się z jednej warstwy i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jeśli w jamie ustnej odczuwamy gorąco, to dalej takiego jedzenia nie należy przełykać. W przypadku gorącego jedzenia nie ma ograniczenia co do ilości, lecz co do jakości, to znaczy temperatury. Jeden łyk płynu nagrzanego do 95 stopni Celsjusza natychmiast wypali błonę śluzową jamy ustnej” – zauważył gastroenterolog.

Zdjęcie: Kilodk (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 1934

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 3   Średnia ocena: 4.7
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.