Dlaczego dzieci z Afryki mają duże brzuchy?

Na wielu fotografiach afrykańskich plemion widać, że lokalne dzieci mają duże brzuchy. Nie wynika to jednak z faktu, że dużo jedzą lub są otyłe. W rzeczywistości dzieje się tak, gdy dziecku brakuje składników odżywczych.

Większość spuchniętych dzieci cierpi na kwashiorkor. Ta choroba jest spowodowana niedoborem białka. Dzieje się tak, ponieważ po długim okresie karmienia są one odrywane od piersi, gdy rodzi się kolejne dziecko. Takie niedożywienie białkowe charakteryzuje się podobnym obrzękiem. Ciecz gromadzi się w jamach ciała, wątroba jest otoczona tłuszczem, a poziom białka albuminy we krwi spada.

Nazwa choroby pochodzi od języka plemienia z Ghany, gdzie kwashiorkor tłumaczy się jako „choroba, na którą zapada dziecko, gdy pojawia się nowe”. Tłumaczenie odzwierciedla najpopularniejszą przyczynę pojawienia się tej choroby. Po odstawieniu dziecka od piersi jego dieta składa się z pokarmów roślinnych: ryżu, jamu i manioku. Te produkty są bogate w węglowodany, ale absolutnie nie zawierają białka.

Czasami przyczyną takiego stanu jest długotrwały głód. W momencie wyczerpania wszystkich rezerw ciała rozwija się podobny obrzęk. W biednych krajach mleko matki może być jedynym źródłem białka. Ponadto takie jedzenie jest jedynym dostępnym dla dzieci, na które mogą sobie pozwolić biedne plemiona. Kwashiorkor jest również nazywany ciężką postacią dystrofii.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 7966

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 7   Średnia ocena: 4.4
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.