Diabelskie imię dla dziecka nie w Islandii

Jeśli mieszkasz w Islandii, nadanie dziecku imienia Lucyfer nie wchodzi w rachubę. Islandzki Komitet ds. Imion zebrał się w listopadzie, aby podjąć decyzję, czy zatwierdzić imiona, o które zawnioskowali niektórzy rodzice. Zatwierdzono imiona Charles, Rey, Damíen, Heiðbjartur, Marzellíus, Kristólín i Mikki, natomiast Lucyfer i Zelda zostały odrzucone.

Komisja uzasadniła swój sprzeciw wobec imienia Lucyfer następująco: „Ponieważ imię Lucyfer jest jednym z imion diabła, Komitet ds. Imion uważa, że może ono sprawić dziecku wiele przykrości. Oprócz tego, pisownia tego imienia nie jest zgodna z ogólnymi zasadami pisowni języka islandzkiego, ponieważ litera „c” nie jest częścią islandzkiego alfabetu”.

Jeśli chodzi o imię Zelda, komitet uznał, że w tym kraju nie istnieje wystarczająca tradycja uzasadniająca jego zatwierdzenie, chociaż dwie Islandki noszą to imię. Nie pomogło imieniu Zelda również to, że w islandzkim alfabecie nie ma też litery „z”.

Prawo islandzkie wymaga, aby Islandczycy mieli takie imiona, które mają odpowiednią końcówkę w dopełniaczu lub mają ugruntowaną tradycję w języku islandzkim. Muszą one ponadto być dostosowane do struktury języka islandzkiego i konwencji ortograficznych, a także, co równie ważne, nie mogą zawstydzać danej osoby.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Zdjęcie: Helgi Halldórsson (CC BY 2.0)
Źródło: IcelandNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 360

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.