Czy naukowcy mogą ożywić dinozaury?

Czy procesy ewolucyjne mogą w jakiś sposób doprowadzić do odrodzenia dinozaurów? Według brytyjskiego genetyka Jamala Nazira ewolucja jest procesem nieprzewidywalnym, nie musi iść do przodu. Wszystko może się zdarzyć.

Dlatego naukowiec nie zaprzecza możliwości ponownego pojawienia się dinozaurów na naszej planecie. Ale do tego, powiedział, należy stworzyć wszystkie niezbędne warunki.

Jednocześnie naukowiec podkreśla, że genetycy jak dotąd nie odnotowali przypadków ożywienia wymarłego zwierzęcia. Wiadomo tylko, że w naszych czasach istnieją gatunki podobne do ich wymarłych poprzedników. Na przykład ichtiozaury żyły na naszej planecie miliony lat temu.

Były to prehistoryczne gady morskie, przypominające znane nam delfiny, tylko ich pyski miały bardziej spiczasty kształt. Współczesne delfiny zajmują tę samą niszę ekologiczną. Nie są to jednak ichtiozaury, ponieważ nie posiadają cech anatomicznych tych prehistorycznych gadów.

Dżamal Nazir przypomniał również, że dinozaurów nie można uznać za wymarłe bez śladu z naszej planety, ponieważ ptaki wyewoluowały właśnie z nich. Znana jest forma pośrednia pomiędzy dinozaurami a ptakami – archeopteryks. Ten gatunek żył na Ziemi około 150 milionów lat temu.

Niektórzy naukowcy próbują nawet zmienić wektor kierunkowy ewolucji i odtworzyć prehistorycznego gada na podstawie kur. Według Jacka Hornera, naukowca z University of Washington, nawet jeśli takie stworzenie powstanie, nie będzie to dinozaur. Ekspert uważa, że takie zwierzę byłoby zmodyfikowanym kurczakiem, niczym więcej.

Jednocześnie naukowcy nie mają DNA do ożywienia prehistorycznych jaszczurów. Suzy Maidment, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, powiedziała, że w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej przedstawione są interesujące prehistoryczne artefakty. Są to komary i muchy stwardniałe w bursztynie, które przywarły do żywicy drzew w erze dinozaurów. W ten sposób nie zachowano jednak tkanek miękkich u owadów, dlatego nie można pobrać z nich próbek krwi, aby uzyskać DNA.

Naukowcom udało się nawet znaleźć naczynia krwionośne i kolagen w szczątkach prehistorycznych dinozaurów, ale wyniki te nie zawierały cząsteczek DNA. Maidment poinformowała również, że naukowcy są w posiadaniu próbek krwi komarów, mających około 50 milionów lat. Jednak w tych próbkach nie znaleziono żadnych cząsteczek DNA. Aby odtworzyć jakikolwiek organizm, konieczna jest obecność DNA.

Ilustracja: Pixabay (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 479

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.