Czarnobyl został opanowany przez rośliny. Dlaczego nie umierają na raka?

Czarnobyl stał się synonimem katastrofy. Katastrofa nuklearna z 1986 roku wywołała tysiące nowotworów, przekształciła niegdyś zaludniony obszar w miasto widmo i doprowadziła do utworzenia strefy wykluczenia o powierzchni 2600 km2. Ale dlaczego rośliny nie umierają na raka?

Strefa wykluczenia w Czarnobylu nie jest pozbawiona życia, wilki, dziki i niedźwiedzie powróciły do ​​lasów. Natomiast, jeśli chodzi o rośliny, to wszystkie, z wyjątkiem najbardziej wrażliwych, nigdy nie wyginęły. Wręcz przeciwnie, w najbardziej radioaktywnych obszarach strefy roślinność odżyła w ciągu trzech lat.

Autor artykułu na portalu Science Alert stara się wyjaśnić dlaczego tak się stało, skoro wiele form życia zostałoby wielokrotnie zabitych przez promieniowanie, a rośliny na najbardziej skażonych obszarach odżyły. Istotnym jest wyjaśnienie, jak właściwie reaktory jądrowe wpływają na żywe komórki.

Czarnobyl stale wyrzuca wysokoenergetyczne cząstki i fale, które niszczą DNA. DNA jest niezastąpione, a zniszczenie jego struktury może spowodować raka. U zwierząt jest to często śmiertelne, ponieważ ich komórki i systemy są wysoce wyspecjalizowane i nieelastyczne.

Ponieważ rośliny nie mogą się poruszać, nie mają innego wyboru, jak dostosować się do okoliczności, w których się znajdują. Nie mają zdefiniowanej struktury, jak u zwierząt. Wszystko to oznacza, że rośliny mogą zastąpić martwe komórki lub tkanki znacznie łatwiej niż zwierzęta.

Co ciekawe, oprócz tej wrodzonej odporności na promieniowanie, niektóre rośliny w strefie wykluczenia w Czarnobylu wykorzystują dodatkowe mechanizmy do ochrony swojego DNA, zmieniając jego skład, aby uczynić go bardziej odpornym na uszkodzenia i włączając systemy, aby go naprawić, jeśli to nie działa.

Poziom naturalnego promieniowania na powierzchni Ziemi był znacznie wyższy w odległej przeszłości, gdy wczesne rośliny ewoluowały, więc rośliny w strefie wykluczenia mogą czerpać z adaptacji, która sięga tego czasu, aby przetrwać.

To dla nas dobra wiadomość, ale zła dla fanów Stalker Universe.

Zdjęcie: Wendelin_Jacober (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 414

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.