Co budzi w psach największy strach i agresję?

Zoopsycholodzy z Finlandii zbadali różne rasy psów, aby dowiedzieć się, które z nich są najbardziej strachliwe. Wyjaśnili także, co w czworonogach budzi największy strach.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports” wynika, że zaburzenia w zachowaniu psów powodują pogorszenie jakości ich życia i często prowadzą do tego, iż zwierzęta trafiają na ulicę, a nawet są usypiane przez właścicieli. Naukowcy wyodrębnili siedem najczęstszych problemów, z którymi borykają się czworonogi, i ustalili, które rasy są na nie najbardziej podatne.

Zoopsycholodzy badali strachliwość, lęk wysokości, drażliwość spowodowaną hałasem, impulsywność, agresję, obsesyjne zachowanie i patologiczną tęsknotę za właścicielem.

Specjaliści przypisywali psom określone cechy na podstawie sondaży przeprowadzanych wśród ich właścicieli. Zoopsycholodzy poprosili 13 700 właścicieli o opisanie strachów i nienormalnego zachowania ich pupili.

Kundle okazały się najmniej stabilne psychicznie. Mieszańce wraz z irlandzkimi terierami pszenicznymi odczuwają największy strach przed grzmotami i nieznajomymi.

Hiszpańskie psy dowodne też bardzo boją się nieznajomych. Z kolei ich krewni, włoskie psy dowodne, boją się fajerwerków oraz piorunów. Natomiast owczarki szkockie krótkowłose często mają lęk wysokości.

Sznaucery miniaturowe są najbardziej agresywną rasą psów. Ich przeciwieństwem są labradory retrievery oraz staffordshire bull teriery.

Widać też, że samice są częściej strachliwe, a samce – agresywne.

Ponadto naukowcy wyjaśnili, że stare psy bardziej boją się dołów, schodów i głośnych dźwięków.

Zdjęcie: vlaaitje (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 271

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.