Chłopiec z USA zbudował w domu reaktor fuzji jądrowej

14-letni Jackson Oswalt z amerykańskiego stanu Tennessee jest oficjalnie najmłodszą osobą, która wybudowała reaktor fuzyjny. Jego osiągnięcie zostało uznane przez The Open Source Fusor Research Consortium – organizację zrzeszającą hobbystów jądrowych.

https://www.youtube.com/watch?v=Lo26SQgPH1w

Jackson Oswalt samodzielnie zbudował reaktor fuzyjny, który łączy lekkie atomy w cięższe. Maszyna powstała w styczniu 2018 roku i została uznana 2 lutego w roku bieżącym.

Na świecie pojawia się coraz więcej hobbystów, którzy budują swoje własne reaktory. Urządzenia te prawie zawsze opierają się na fuzji, czyli łączeniu ultralekkich izotopów wodoru, takich jak deuter, który jest łatwy do nabycia. Gdy dochodzi do fuzji dwóch lekkich atomów, dochodzi do uwolnienia energii. Przeciwieństwem fuzji jest rozszczepianie jąder atomowych, które wymaga ciężkich pierwiastków, takich jak uran.

Jackson Oswalt stworzył swój reaktor fuzyjny w domu rodziców. Maszyna generuje plazmę, w której zachodzą reakcje fuzji. Nastolatek wydał 10 tysięcy dolarów na wszystkie elementy urządzenia.

Jednak ten konkretny reaktor fuzyjny to tylko hobbystyczna konstrukcja, która nie pozwala uzyskać dodatniego bilansu energetycznego. Procesy w reaktorze zachodzą na tak małą skalę, że nie stwarza to większego zagrożenia dla ludzi.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: LiveScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 650

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

2 wypowiedzi do wpisu “Chłopiec z USA zbudował w domu reaktor fuzji jądrowej

  1. gdyby ten chłopiec zbudował reaktor o dodatnim bilansie energetycznym to nawet nie było by o nim wzmianki w mediach. wszystko by utajniono.

  2. A u nas przedszkolak zbudował pojazd międzygalaktyczny i podróżuje nim do przedszkola .
    (tak samo realne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.