Brytyjka znalazła na spacerze ogon dinozaura

Mieszkanka Freshwater, na wyspie Wight, udała się na plażę i znalazła skamieniały ogon dinozaura – podaje gazeta Daily Mail. Najprawdopodobniej szczątki należą do iguanodona, który żył na Ziemi 125 milionów lat temu.

45-letnia Pippa Fairweather znalazła u podnóża skały niedaleko wsi Brighstone skamieniały ogon dinozaura.

Widoczna część ogona składa się z sześciu kręgów. Nie sposób ustalić, jakie części szkieletu się zachowały, bo skamielina znajduje się pod osuwającą się skałą.

Paleontolog Oliver Mattsson wyjaśnił, że iguanodony to najbardziej rozpowszechniony rodzaj dinozaurów, ich szczątki znajdowane są na wszystkich kontynentach. Były przypadki, kiedy znajdowano całe szkielety tych zwierząt.

Mattsson ostrzegł miejscowych przed próbami zbliżenia się do skamieliny, a tym bardziej wyciągnięcia jej z ziemi, bowiem usytuowana jest w bardzo niebezpiecznym miejscu: istnieje ryzyko doznania obrażeń lub uszkodzenia szczątków dinozaura. Iguanodony pochodzą z okresu późnej kredy. Osiągały nawet trzy metry wysokości i dziesięć metrów długości, ważyły nawet 4,5 tony i mogły biec z prędkością nawet 23 kilometrów na godzinę.

Niedawno donoszono, że mieszkaniec Stolford, w Somerset, w czasie spaceru z psami znalazł skamieniały szkielet ichtiozaura. Mężczyzna potknął się o kość, która okazała się częścią skamieniałości o długości 1,6 metra.

Ilustracja: Dariusz Sankowski (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 282

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.