Biernie palące dzieci mają mniejszy odruch kaszlowy

Rodzice, którzy palą, mogą powodować osłabienie odruchu kaszlu ich dziecka, wynika z badań amerykańskich naukowców. Badanie pokazuje kolejny skutek biernego palenia (czyli wdychania dymu papierosowego) na zdrowie dzieci.

Pomimo powszechnego poglądu lekarzy, że istnieje naturalna skłonność dzieci do częstszego kaszlu w zadymionych domach, to nowe badanie, opublikowane w “Oxford Journal’s Nicotine & Tobacco Research”, pokazały, że jest dokładnie odwrotnie.

Odruch kaszlu jest naturalną obrona przed potencjalnie szkodliwymi drobinami, które dostają się do dróg oddechowych. Kaszel służy do zachowania ich drożności i chroni płuca przed drażniącymi chemikaliami, żywnością, bakteriami i dymem.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że palacze mają upośledzony odruch kaszlu, a tym samym wyższy próg kaszlu, co oznacza, że osoby te zaczynają kaszleć po dostaniu się do ich dróg oddechowych większej ilości substancji drażniących. Badacze z Filadelfii starali się sprawdzić, czy ta sama zasada odnosi się do dzieci.

Paul Wise, psycholog z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii, i jego koledzy zbadali 38 zdrowych dzieci pomiędzy 10 a 17 rokiem życia, z których połowa pochodziła z domu, w którym palono, a druga nie była narażona na działanie dymu papierosowego.

Dzieci zostały poproszone o wdychanie drażniącej substancji chemicznej – kapsaicyny – palącego składnika papryki chilli. Naukowcy podawali gaz w coraz większym stężeniu, a gdy dziecko zakaszlało dwa razy uznawano to za próg kaszlu.

Naukowcy odkryli, że dzieci, które pochodziły z domów, w których rodzice palili co najmniej 10 papierosów dziennie, wymagały dwukrotnie większej ilość kapsaicyny niż inne dzieci zanim osiągnęły swój próg kaszlu.

“To badanie jest pierwszym, które pokazują, że ekspozycja bierna na dym faktycznie osłabia reakcję kaszlową dziecka” – powiedział doktor Fernando Urrego, szef pulmonologii dziecięcej Centrum Zdrowia OCHSNER w Nowym Orleanie.

“Wrodzony mechanizm obronny dróg oddechowych dziecka nie działa – powiedział Urrego – dzieci wdychające dym są bardziej narażone na przeziębienia i mają wyższe ryzyko zapadnięcia na zapalenie płuc, gdyż nie mogą usunąć wydzieliny z swoich dolnych dróg oddechowych.”

Badanie to może także wskazywać na jeden z powodów, dlaczego dzieci palaczy są bardziej narażone na palenie w przyszłości. Nie odczuwają one tak intensywnie nieprzyjemnego podrażnienie gardle od dymu papierosowego, jak osoby wychowujące się w domach, gdzie się nie paliło.

Zdjęcie: Semevent (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

Liczba wyświetleń: 544

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy
Niekomercyjny portal dla dzieci i młodzieży z wklejkami filmów z innych stron. Użytkownicy publikujący je na 99% nie są ich autorami. Wklejki nie łamią praw autorskich, gdyż osadzonych w nich filmów nie wgrano na naszym serwerze. Pirackie kopie należy zgłaszać na stronach źródłowych (np. „YouTube”). Usuwamy wklejki, także nie-pirackie, jeśli autor wideo o to poprosi.

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.