Bestia sprzed milionów lat! Naukowcy zidentyfikowali nowy gatunek krokodyla

Naukowcy z Katalońskiego Instytutu Paleontologii zidentyfikowali nieznany wcześniej gatunek krokodyla, który istniał ponad 70 milionów lat temu – wynika z komunikatu prasowego na stronie internetowej instytutu.

Poinformowano, że skamieniałe szczątki krokodyla zostały odkryte w 2013 roku w regionie Alt-Urgell w prowincji Leida (Autonomiczna Wspólnota Katalonii), ale na krótko przed wydobyciem zostały skradzione przez nieznaną osobę. Wkrótce, dzięki pomocy katalońskiej policji, szkielet został zwrócony i wysłany do badań, czytamy w komunikacie prasowym.

Odkryty gatunek krokodyla nazwano Ogresuchus furatus, (hiszp. ocodrilo-ogro que fue robado, „uprowadzony krokodyl ludojad”), co przypomina o tym incydencie.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym “Scientific Reports”, krokodyl należał do wymarłej rodziny Sebecidae, której przedstawiciele istnieli między paleocenem a środkowym miocenem (66-15 mln lat temu) i zasiedlał głównie terytorium kilku krajów Ameryki Południowej.

Mowa o osobniku lądowym o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Przypuszczalnie krokodyl żywił się małymi dinozaurami. Szkielet ma około 71,5 miliona lat. Jest to więc najstarszy odkryty Sebecidae.

Zdjęcie: Pixabay, Newgirl (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 160

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.