Australijskie dzieci uczą się języka Warumungu z pomocą radiowego kakadu

Dzięki pomocy duetu tworzącego piosenki i ich fikcyjnego białego kakadu o imieniu Pinangkarl, dzieci z regionu Barkly w Terytorium Północnym Australii śpiewają i śmieją się ucząc się o języku i kulturze Warumungu.

Program radiowy i podcast „Pinarra Aku” został stworzony przez Kathy Burns i Rosemary Plummer – nauczycielkę i właścicielkę tradycyjną, które od 2011 roku pracują jako duet pisząc piosenki na użytek edukacyjny. Główną postacią programu jest biały kakadu, zapoznający dzieci z językiem i kulturą poprzez interaktywne piosenki i opowiadania. Jest to ptak, którego można spotkać fruwającego po okolicy, a jego imię (Pinangkarl) oznacza wiedzę i rozumienie.

Jako że w szkołach języki aborygeńskie nie są przedmiotami obowiązkowymi, Burns i Plummer dostrzegły pilną potrzebę umożliwienia ich uzupełniającej nauki. Częścią tej strategii edukacyjnej jest także skupienie się na dzieciach w wieku szkolnym.

„Z każdym kolejnym rokiem odchodzi coraz więcej starszych osób; to samo dzieje się z wiedzą. Jeśli następne pokolenie nie będzie jej utwierdzało poprzez zachowywanie kultury i języka, nic z niej nie pozostanie. Jeśli nasz system edukacyjny czy biura zatrudnienia nie zapewnią czasu na naukę języka i kultury temu kolejnemu pokoleniu, to skąd ma ono wziąć wystarczającą jego ilość, aby ta wiedza przetrwała?” – powiedziała Burns.

Dzięki produkcji tego dziecięcego show, w którym każdy z odcinków wiąże się z określonym tematem, dostęp do regularnych, nacechowanych kulturowo lekcji języka w szkołach i domach jest łatwiejszy. Program ten jest częścią projektu realizowanego przez centrum sztuki Barkly Regional Arts, które, jak powiedziała Burns, „widzi język jako coś żyjącego. W taki właśnie sposób do niego podchodzimy, nie jak do materiału, który zostaje odstawiony na półkę/zarchiwizowany”.

Program zapewnia także możliwy do pobrania podręcznik , który umożliwia śledzenie materiału na bieżąco. Kiedy słychać dźwięk pałek służących w kulturze aborygeńskiej do wybijania rytmu, dzieci wiedzą, że czas przewrócić stronę, aby przejść do kolejnej lekcji. Mogą rysować obrazki, ćwiczyć pisownię słów, podążać za słowami piosenek, czy czytać bajki do poduszki napisane przez miejscowych.

https://soundcloud.com/barkly-arts/pinarra-aku-episode-4

„Pinarra Aku” obecnie nadawany jest raz w tygodniu w radiu 8ccc z siedzibą w mieście Tennant Creek i można go słuchać na żywo na stronie internetowej stacji. Częścią strategii jest także dostępność programów możliwych do pobrania na żądanie, co ma na celu dotarcie do jak największej liczby dzieci, rodziców i nauczycieli. Zespół stara się udostępniać pliki o wielkości dobrej do pobierania i, jeśli to konieczne, wysyłania drogą mailową, jako że w tym rejonie internet szerokopasmowy nie jest rozpowszechniony.

Sukces programu skłonił Burns i Plummer do namysłu, w jaki sposób jeszcze bardziej go rozwinąć. „Mamy nadzieję, że „Pinarra Aku” inspiruje więcej ludzi do zaangażowania się w program, co umożliwiłoby naukę innych języków rejonu Barkly” – powiedziała Burns.

Autorstwo: Eduardo Avila
Tłumaczenie: Karolina Katarzyńska
Źródło: pl.GlobalVoices.org
Licencja: CC BY 3.0

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.