Archeolodzy odkryli w Australii dinozaury wielkości współczesnych kangurów

Na terenie australijskiego stanu Wiktoria odnaleziono szczątki, które należą do małych, nieznanych wcześniej dinozaurów. Szacuje się, że gatunek Galleonosaurus dorisae żył około 125 milionów lat temu i poruszał się po starożytnej dolinie, która w okresie kredy łączyła Australię z Antarktydą.

Matther Herne z Uniwersytetu Nowej Anglii i jego zespół odnalazł pięć skamieniałych górnych szczęk. Analiza kości wykazała, że nowo odkryty gatunek dinozaura był ornitopodem – jest to grupa ptasionogich roślinożerców, które chodziły na tylnych łapach. Dinozaury z gatunku Galleonosaurus dorisae były małe i bardzo szybkie, a wielkością przypominały współczesne kangury.

Odkryte kości były pokryte osadami wulkanicznymi, które prawdopodobnie były przenoszone przez rzeki, płynące z wschodniego obszaru wulkanicznego, który był aktywny w okresie kredy. W zeszłym roku, z osadów wulkanicznych, ten sam zespół archeologów odkrył inny gatunek małych ornitopodów: Diluvicursor pickeringi.

Badania wykazały, że gatunek Galleonosaurus dorisae był bardzo bliskim krewnym Diluvicursor pickeringi, lecz był starszy o 12 milionów lat. Naukowcy odkryli również, że Galleonosaurus dorisae był bardziej spokrewniony z ornitopodami z Patagonii, niż z Ameryki Północnej i Chin.

Dzięki kolejnym odkryciom i dokładnym analizom możemy poznać przemieszczanie się dinozaurów w momencie rozpadającego się superkontynentu Gondwana w okresie kredy. Jak wynika z badań, opisane wyżej pokrewieństwa wynikają z tego, że Australia i Południowa Ameryka posiadały połączenia lądowe, które prowadziły przez Antarktydę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: LiveScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 384

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.