„Alternatywka” Młodzieżowym Słowem Roku 2019

Zakończył się coroczny plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na popularne wśród młodzieży słowa. Które słowo w 2019 roku zdobyło tytuł Młodzieżowego Słowa Roku?

Przez cały listopad do Wydawnictwa Naukowego PWN wpłynęło ponad 41 tysięcy propozycji słów. Jak podaje Interia, słowa zostały przeanalizowane przez specjalne jury: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Najwięcej głosów internauci oddali na rzeczownik „alternatywka”. Jak wyjaśnia językoznawca prof. Marek Łaziński z UW, zwycięskie słowo to określenie dziewczyny o alternatywnych upodobaniach, która nie utożsamia się „z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego”. Bardziej obrazowo – tłumaczy Łaziński – jest to osoba, która „ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu”.

Antonimem „alternatywki” jest „konserwatywka”, zaś jej męskie odpowiedniki to: „alternatywek” i „alternator”.

Na podium znalazły się również wyrazy: „jesieniara”, czyli „miłośniczka jesieni” oraz „eluwina” – to powitanie, efekt przekształcenia słowa „elo” i „halo”.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN odbywał się już po raz czwarty. Przypomnijmy, w 2018 roku tytuł Młodzieżowego Słowa Roku zdobył wyraz „dzban”, używany potocznie np. w zwrotach do przyjaciół („ty dzbanie”) lub obrażenia czyjegoś intelektu („ale z ciebie dzban!”).

Zdjęcie: clicjeroen (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 337

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.