Alergie pokarmowe częstsze u dzieci z miast

U dzieci z obszarów zurbanizowanych znacznie częściej niż u dzieci mieszkających na wsi występują alergie pokarmowe – wynika z badań opublikowanych przez pismo ” Clinical Pediatrics”.

“Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy, że gęstość zaludnienia przekłada się na większe prawdopodobieństwo alergii pokarmowych” – mówi dr Ruchi Gupta z Northwestern University Feinberg School of Medicine, która podjęła próbę stworzenia mapy alergii pokarmowych w Stanach Zjednoczonych. W jej badaniach uczestniczyło 38,465 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia, zamieszkujących miejskie i wiejskie obszary kraju.

Alergie pokarmowe występowały u 9,8 proc. dzieci miejskich oraz u 6,2 proc. dzieci z obszarów wiejskich, przy czym w pierwszej grupie ponad dwukrotnie częściej odnotowywano alergie na orzeszki ziemne i skorupiaki. Natężenie objawów w obu grupach było porównywalne. Około 40 proc. dzieci biorących udział w badaniach doświadczyło wcześniej silnej, zagrażającej życiu reakcji alergicznej.

Poprzednie analizy wskazywały, że miasta charakteryzują się większą częstotliwością występowania astmy, kataru siennego, wyprysku i zapalenia spojówek. Sugeruje to, że wczesna ekspozycja na pewne bakterie występujące na wsi może chronić przed późniejszą nadwrażliwością na niektóre alergeny. Z drugiej strony, alergie mogą być skutkiem działania określonych substancji zanieczyszczających środowisko.

“Nasze badania świadczą o tym, że środowisko ma wpływ na rozwój alergii pokarmowej. Podobne tendencje obserwujemy m.in. w przypadku astmy. Pytanie brzmi – co konkretnie w środowisku ją powoduje? Lepsze zrozumienie tych czynników pomoże nam opracować metody zapobiegania” – podsumowuje dr Gupta.

Zdjęcie: sweetlouise (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 434

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.