6 najbardziej zagadkowych i zadziwiających obiektów we Wszechświecie

Wszechświat jest wspaniały i jednocześnie pełen zagadek. Począwszy od czasów prehistorycznych i kończąc na współczesności, człowiek zawsze próbował je rozwikłać. Niektóre z nich do tej pory pozostają jednak tajemnicą.

Wcześniej naukowcy niespodziewanie natknęli się na parę planet, które bardzo różnią się od analogicznych formacji. Różnice są na tyle uderzające, że istniało tylko jedno wyjaśnienie – gdzieś nastąpiło zderzenie światów.

Kluczową kwestią jest fakt, że obie planety mają prawie taki sam rozmiar, tylko jedna jest znacznie bardziej gęsta. Naukowcy przyjęli założenie, że taka różnica może być podyktowana jedynie reakcją na bardzo silną kolizję. Te dwie planety pojawiły się po raz pierwszy w polu widzenia w 2014 roku. Krążą wokół gwiazdy Kepler-107.

Oczywiście, nie jest to jedyną tajemnicą kosmosu. Więcej ciekawostek znajdziesz w materiale niżej.

1. Spadająca gwiazda

Wielu z nas na własne oczy widziało spadające gwiazdy na niebie, chociaż w rzeczywistości to tylko asteroidy, które lecą na Ziemię i są spalane w atmosferze naszej planety. Istnieje jednak prawdziwa spadająca gwiazda, która nazywa się Mira Ceti. Jest to podwójny obiekt kosmiczny, składający się z czerwonego olbrzyma i białego karła, ktory znajduje się w odległości 417 lat świetlnych od Ziemi. Jej rozmiary to ok. 370 średnic Słońca.

2. Najbardziej samotna planeta

W 2013 roku została odkryta planeta o nazwie PSO J318.5-22, która nie krąży wokół żadnej gwiazdy. Nie wiadomo niestety, jak pojawił się ten obiekt, ani co stało się z jego słońcem.

3. Czerwony olbrzym z gwiazdą w środku

W gwiazdozbiorze Tukan został odkryty czerwony olbrzym HV 2112, we wnętrzu którego zamiast jądra znajduje się gwiazda neutronowa. Ten anomalny obiekt waży tyle samo, co nasze Słońce.

4. Najbardziej niezwykła gwiazda

Gwiazda KIC 8462852 bardzo zadziwia astronomów tym, że po prostu gaśnie, wykazując nietypowe, nieregularne i znaczne spadki jasności. Wysuwano nawet hipotezy związane z kosmitami, jednak przyczyną okazał się być nietypowy obłok pyłu kosmicznego wokół gwiazdy.

5. Subksiężyce

Te zjawiska są nazywane różnie. I księżyce Księżyców, i łunity i praksiężyce. Obecnie są to obiekty teoretyczne, ale jak uważają astronomowie, mogą istnieć naprawdę.

6. Pierścień Haumea

Ta karłowata planeta jest bardzo niezwykła. Wyróżnia się bardzo nietypowym, wydłużonym kształtem, ma dwa księżyce i dzień na niej trwa zaledwie 4 godziny. Obiekt ten obraca się najszybciej ze wszystkich w Układzie Słonecznym.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 413

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.