5-letni Afgańczyk zatruł się w Polsce grzybami. Chłopiec zmarł w szpitalu

Nie żyje 5-letni Afgańczyk, który kilka dni temu trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie po zatruciu grzybami. Jego 6-letni brat walczy o życie. Poniższe wideo pochodzi z 31 sierpnia.

„Stan 5-letniego chłopca nie uległ zmianie. Dzisiaj potwierdzono śmierć mózgu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stwierdziliśmy zgon dziecka” – powiedział trzy dni temu profesor Jarosław Kierkuś z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Drugi chłopiec przeszedł przeszczep wątroby. „W przypadku sześciolatka przeszczepiona wątroba pracuje prawidłowo, ale w ciągu ostatniej doby obserwowaliśmy narastające objawy ciężkiego uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Rokowania co do przeżycia u chłopca są niekorzystne” – dodał profesor Kierkuś, cytowany przez „Onet”.

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka dr Marek Migdał poinformował, że sześciolatek będzie miał przeprowadzone badania potwierdzające śmierć mózgu. „Niestety, nie udało nam się pomóc obu chłopcom” – oświadczył. 17-letnia Afganka, która wraz z chłopcami trafiła do szpitala po zatruciu muchomorem sromotnikowym, została wypisana.

Afgańczycy przebywali w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku, dokąd trafiły po ewakuacji z Kabulu 23 sierpnia. Dzień później troje dzieci – 5-latek, 6-latek i 17-latka – zatruło się muchomorami sromotnikowymi. Grzyby miały zbierać wraz z dorosłymi na terenie ośrodka. Osoby, które zatruły się grzybami, są z jednej rodziny – rodzice i czwórka dzieci. „Dzieci wraz z rodziną od 23 sierpnia przebywały w ośrodku dla uchodźców, gdzie w dniu 24 sierpnia spożywali grzyby. W dniu 26 sierpnia dwójka dzieci została przyjęta do Centrum Zdrowia Dziecka, a trzecie dziecko w dniu 27 sierpnia” – wyjaśnił profesor Jarosław Kierkuś.

Dochodzenie policyjne w sprawie zatrucia się grzybami przez Afgańczyków w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku nadzoruje Prokuratura w Grodzisku Mazowieckim. „1 września zostało wszczęte dochodzenie policyjne, w sprawie o czyn z art. 160 p. 1 kodeksu karnego, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to sześciu obywateli Afganistanu, przebywających w ośrodku dla cudzoziemców Dębak, w Podkowie Leśnej” – powiedziała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Kolejny przypadek zatrucia grzybami wśród Afgańczyków, których ewakuowano do Polski, miał miejsce kilka dni wcześniej w ośrodku dla uchodźców w Lininie, w pobliżu Góry Kalwarii na Mazowszu. Jak poinformował RMF FM, zatruło się czterech dorosłych mężczyzn. Wymagali oni hospitalizacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wejść: 52

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.