13 najciekawszych faktów o Halloween

Halloween to święto, które najhuczniej obchodzone jest w Ameryce. Zwyczaj ten związany jest z maskaradą, a głównym jego symbolem jest wydrążona i podświetlona dynia. Poznaj 13 najciekawszych faktów o tym święcie.

1. Nie amerykańskie, a irlandzkie

Pomimo faktu, że dzisiaj Halloween kojarzy się przede wszystkim z amerykańskim świętem, tradycja ta pochodzi z Irlandii. Uważa się, że Halloween liczy sobie co najmniej 2000 lat. Święto wywodzi się z kultury celtyckiej. W nocy z 31 października na 1 listopada poganie celebrowali nadejście zimy i składali ofiary zmarłym. Aby chronić się przed złymi duchami, Celtowie przebierali się w zwierzęce skóry i wygaszali ogień w swoich domach. Później Irlandczycy, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, zabrali tą tradycję ze sobą.

2. Nie dynia, a rzepa

Tradycja wycinania latarni z dyni pojawiła się właśnie w USA. W Irlandii, Szkocji i Europie Północnej wycinano je z rzepy i ziemniaków. Zwyczaj ten jest związany z legendą o leniwym pijanicy kowalu, który zawarł niejedną umowę z diabłem i nie mógł iść ani do nieba, ani do piekła po śmierci, ponieważ ani Bogu, ani diabłu nie był potrzebny. Dusza kowala musiała wędrować po ziemi w nocy, mając tylko jeden węgiel, który wkładała do wydrążonej rzepy i używała do oświetlania sobie ponurej drogi.

3. Zamiast portalu randkowego…

W nocy z 31 października na 1 listopada wróżono. Na przykład dziewczęta obierały jabłka i rzucały skórkę za siebie przez ramię, a potem próbowały zgadnąć, w jaką literę się ułożyła. Na tę literę powinno zaczynać się imię przyszłego ukochanego…

4. Pieśni i tańce

Dziś w Halloween dzieci przebierają się w straszne (lub nie) kostiumy i obchodzą sąsiadów, domagając się słodyczy. Ta tradycja nazywa się „cukierek albo psikus” – takimi słowami dzieci „szantażują” swoich sąsiadów, gdy ci otwierają im drzwi. Jeśli dzieci nic nie dostaną, mogą nabroić. Jednak wcześniej dzieciom nie udawało się wykręcić jedną frazą. Musiały śpiewać, tańczyć lub przynajmniej recytować wiersze.

5. Olbrzymie ciasto

Halloween to druga po Bożym Narodzeniu doskonała okazja dla supermarketów do zarabiania większych pieniędzy na tematycznych produktach. W samej Ameryce na przygotowania do Halloween wydaje się około 2,5 miliarda dolarów. A w Wielkiej Brytanii uprawia się 10 milionów dyń rocznie. 95% z nich zostanie wykorzystanych jako dekoracje, reszta – 5% – zostanie zjedzona. Tak więc ilość wyrzucanych dyń wystarczyłaby do zrobienia ciasta dla całego kraju.

6. Śmierć Houdiniego

Słynny amerykański iluzjonista, filantrop i aktor Harry Houdini zmarł 31 października 1926 roku. Miłośnicy zagadkowych zbiegów okoliczności twierdzą, że śmierć wielkiego sztukmistrza nastąpiła w Halloween nie bez powodu…

7. Słodszy od Dnia Zakochanych…

80% całkowitej sprzedaży słodyczy w przeddzień Halloween to czekoladki. Według statystyk w Halloween sprzedawanych jest więcej słodyczy niż w Walentynki. Na przykład w Stanach Zjednoczonych kupuje się dwa razy więcej cukierków czekoladowych, aby poczęstować przebrane dzieci 31 października, niż w Walentynki 14 lutego.

8. Święto dzieci?

W coraz większej liczbie krajów przebiera się dzieci w kostiumy, a nawet organizuje się tematyczne zabawy w przedszkolach. Jednak ten dzień nie jest świętem dla dzieci. Bez względu na to, jak ładnie i niewinnie wyglądają dzieci przebrane za bohaterów przerażających opowieści i horrorów, nie można ignorować „ciemnej” strony tego święta. To bardzo poważne, bo Halloween znajduje się na liście najczęstszych fobii wśród dzieci. Nawiasem mówiąc, administracja Disneylandu w Paryżu zdecydowanie zaleca, aby rodzice nie przywozili dzieci w wieku poniżej dwunastu lat do słynnego parku rozrywki w Halloween.

9. Diabelsko szybki nauczyciel

W Halloween organizowanych jest mnóstwo konkursów. Jednym z nich jest wycinanie „twarzy” z dyni na czas. Rekord w 2008 roku został ustanowiony przez nowojorskiego nauczyciela Stevena Clarka, który przygotował 50 dyń na Halloween w ciągu godziny, czyli poświęcił jednemu warzywu nieco ponad minutę. To osiągnięcie trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.

10. Nie na sprzedaż!

Czarny kot jest ważnym symbolem Halloween. Być może częściowo z powodu kultury masowej – filmów i programów telewizyjnych o czarownicach, którym często towarzyszy. W niektórych krajach zabronione jest sprzedawanie czarnych kotów w przeddzień Halloween z obawy, że zwierzę może zostać użyte jako ofiara w satanistycznych rytuałach.

11. Naj… naj…

Według sondaży jedną z najpopularniejszych postaci filmowych jest “Dracula”. Ale za najstraszniejszy film uznano kultową „Psychozę” Hitchcocka.

12. Dzień Zmarłych

Podobna tradycja oddawania czci zmarłym – niemal zbieżna czasowo z Halloween, istnieje w Meksyku, Gwatemali, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze. W tych krajach w nocy z 1 na 2 listopada organizowany jest karnawał, przygotowywane są słodycze w formie czaszek i figurek szkieletów w kobiecych strojach. Według legendy w tych dniach dusze zmarłych krewnych odwiedzają swoje domy. W 2003 r. święto zostało wpisane na listę UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody te przypadają na dwa katolickie święta – Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada).

13. Przypadkowy fakt

Film „Halloween” z 1978 roku posiadał tak ograniczony budżet, że twórcy musieli użyć najtańszej maski, jaką zdołali znaleźć, dla bohatera Michaela Myersa. Nawiasem mówiąc, kontynuację historii maniaka można było oglądać w kinach w tym roku. Nowy film nie miał już problemów z budżetem.

A Wy obchodzicie Halloween?

Zdjęcie: ok-james (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 392

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.