10 000 lat erupcji wulkanicznych w 90 sekund

Żyjemy na planecie wyjątkowo aktywnej wulkanicznie. Oto animacja przestawiająca ponad dziesięć tysięcy lat erupcji wulkanicznych.

Erupcje zostały podzielone pod względem intensywności. Wykorzystano do tego index VEI dający możliwość oceny wielkości danej emisji. Na naszej planecie jest przynajmniej 10 superwulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. Tylko one są w stanie osiągnąć najwyższą wielkość – VEI 8. Taka erupcja oznaczałaby jednak wielkie kłopoty dla świata.

Specjalizująca się w rozwiązaniach kartograficznych firma ESRI zmontowała dynamiczną mapę, która pokazuje aktywność wulkaniczną na całym świecie w ciągu ostatnich 10 000 lat, ale w ciągu zaledwie 90 sekund. Można zauważyć, że nasza planeta wręcz świeci się od nich.

Widać również, że erupcje o wielkości VEI 7, występowały dość licznie na przestrzeni ostatnich dziesięciu tysiącleci. Ostatnie takie zjawisko to erupcja wulkanu Tambora w 1812 roku. Spowodował on rok bez lata wywołując wielki nieurodzaj na skutek anomalii temperaturowych.

Największa erupcja wulkaniczna czasów nowożytnych to wybuch wulkanu Pinatubo w 1991 roku. Został on sklasyfikowany jako VEI 6. Pinatubo zdołał ochłodzić na kilka lat ziemski klimat, ale nie tak spektakularnie jak Tambora. Erupcja tego wulkanu jest postrzegana przez wielu historyków jako jedna z przyczyn upadku Napoleona Bonaparte.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 358

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.